Academic Achievements

Year Name Subject Rank
2012-13 Deepa S. Zoology Highest CGPA
2012-13 Nazeema M. Chemistry Full A+
2012-13 Aiswarya P.L. Computer Science Full A+
2012-13 Padmaja P. B. Com Full A+
2010-11 Visalakshy N.G. B.Sc. Comp. Science II
2010-11 Shaima B.Sc. Biotechnology II
2010-11 Anjali S. Nair B.Sc. Biotechnology III
2010-11 Srividya K.A. M.Sc. Chemistry III
2009-10 Sruthi Radhakrishnan B.Sc. Biotechnology I
2009-10 Anala R. B.Sc. Biotechnology II
2009-10 Memsy C.K. M.Sc. Chemistry II
2009-10 Neethu Kannan B. B.Sc. Botany II
2009-10 A.R. Anjali B.Sc. Botany III
2008-09 Priya Sivaprasad M.A. English III
2008-09 Kavitha R.J. M.Sc. Chemistry I
2008-09 Dhanya V. B.Sc. Biotechnology I
2008-09 Deepa S. B.Sc. Biotechnology II
2007-08 Arathy R. B.Sc. Zoology I
2007-08 Neethu Raj B.Sc. Biotechnology I
2007-08 Akhila Sankar B.Sc. Biotechnology II
2007-08 Karthika C. B.Sc. Biotechnology III
2007-08 Reshma K.V. B.A. History III
2007-08 A.R. Rohini M.A. Economics II
2007-08 M. Sathyavathy M.A. Economics II
Year Name Subject Rank
2006-07 Deepa Kumari G. B.Sc. Botany I
2006-07 Gayathri Haridas V.P. B.Sc. Biotechnology I
2006-07 Ashwathy N. B.Sc. Biotechnology I
2006-07 Poornima S. B.Sc. Biotechnology II
2005-06 Fairoja C.K. B.Sc. Physics II
2005-06 A.R. Rohini B.A. Economics II
2005-06 M. Sathyavathy B.A. Economics III
2004-05 Ranjini Balan B.Sc. Biotechnology I
2004-05 Preetha Ramakrishnan B.Sc. Biotechnology II
2004-05 Rekha A. B.Sc. Biotechnology III
2003-04 Tessy Xavier B.Sc. Biotechnology I
2003-04 Saritha K.P. B.Sc. Biotechnology II
2002-03 P. Prabitha B.Sc. Botany III
2001-02 Smitha M. B.Sc. Physics III
2000-01 Binu Babu B.Sc. Botany III
99-2000 Rajalakshmi P.K. P.D.C. Science II
99-2000 Kripa Krishnan B.Sc. Physics II
99-2000 Dimple Jose K. B.Sc. Chemistry II
1998-99 Ambili Krishnan B.Sc. Physics I
1998-99 Soumya Saradha P.B B.A. History II
1998-99 Sheela N.G. B.A. History III
1998-99 Sreepriya R. M.A. English II
1997-98 Arathy Asok B.A. English II
1996-97 Sreepriya R. B.A. English II
Year Name Subject Rank
1996-97 Dhanya Aravind P.D.C. Science I
1996-97 Vidya R.. P.D.C. Science II
1995-96 Sheeja Mol B.Sc. Botany II
1995-96 Jeeja Ganga B.A. English II
1994-95 Nandita Divakaran B.A. English I
1994-95 Chithra P. B.A. Economics III
1994-95 Sumitha P. B.Sc. Chemistry III
1994-95 Deena Maria Jose B.Sc. Botany III
1994-95 Sunitha K. P.D.C. Science III
1994-95 Resmi Ramachnadran P.D.C. Arts III
1993-94 Nageswari B. B.A. English I
1993-94 Geethadevi P. B.A. English II
1993-94 Janaki P. B.A. English III
1992-93 Rekha Vasudevan B.Sc. Botany II
1992-93 Jyothi S. B.Sc. Maths III
1991-92 Suma M. Nair B.Sc. Chemistry I
1991-92 Jayasree T.S. B.Sc. Maths II
1991-92 S. Rugmini Nair B.Sc. Zoology II
1991-92 Rajani A.M. B.A. Economics II
1990-91 Chitradevi P. B.Sc. Maths I
1990-91 Rekha A. B.Sc. Maths II
1990-91 Vidya Unnikrishnan B.Sc. Zoology III
1990-91 Priya Nair B.A. Economcis II
1990-91 Ushakumari K. B.A. History III
Year Name Subject Rank
1989-90 Suma V.R. B.A. English I
1989-90 Sunitha John B.Sc. Botany II
1988-89 Jayasree T.S. P.D.C. Science III
1987-88 Priya Nair P.D.C. Arts III
1987-88 Latha Nair B.Sc. Maths II
1987-88 Rajeswari C.S. B.Sc. Maths III
1987-88 Jayalakshmi A. B.Sc. Physics III
1987-88 Sobhana M.V. B.Sc. Chemistry I
1987-88 Seena K. B.Sc. Botany III
1986-87 Padmini C. P.D.C. Science I
1986-87 Sreeja M. Bindu B.Sc. Maths/td> II
1986-87 Sreedharan B.A. English II
1986-87 Jyotsana R. B.A. English I
1986-87 Anitha P. B.A. History I
1986-87 Reetha G. B.Sc. Maths III
1986-87 Hema B. B.Sc. Chemistry II
1983-84 Manjula C.S. B.Sc. Botany I
1983-84 Anitha M.P. B.Sc. Botany III
1983-84 Suchithra G. B.Sc. Zoology I
1983-84 Sathy T.K. P.D.C. Arts III
1982-83 Jayasree T.R. B.Sc. Physics I
1982-83 Sathy M. B.A. History III
1981-82 Renuka Warrier P.D.C. Arts III
1978-79 Annapoorneswari B.A. History I
Year Name Subject Rank
1977-78 Usha K. B.Sc. Botany II
1977-78 Gayathrti Devi K. B.A. History II
1976-77 Meenakshy P.R. B.Sc. Maths I
1976-77 Maemy Raphael B.A. English II
1975-76 Sathy S.M. B.A. History I
1974-75 Soudamini K.V. B.Sc. Maths I
1974-75 Meenakshy P.V. B.Sc. Maths II
1973-74 Ananthalakshmy T.N. B.A. English I
1971-72 Girija K.P. P.D.C. Science III
1971-72 Rajalakshmi A.J. B.A. History II
1971-72 Radha P. B.A. English II
1969-70 Vasanthi K.P. B.A. Hindi I
1969-70 Gracy A.M. B.A. Malayalam II
1968-69 Nalini P. B.A. Part-II Sanskrit I